• PERCEPCJA WZROKOWA

• Ćwiczenia usprawniające percepcję wzrokową

Coraz częściej w zaleceniach poradni psychologiczno-pedagogicznych pojawiają się ćwiczenia na rozwinięcie spostrzegawczości wzrokowej. Nie trzeba jednak posiadać opinii z poradni, by wraz z dzieckiem wykonywać ćwiczenia warunkujące powodzenie w zakresie czytania i pisania.

Kilka symptomów może wskazywać na trudności w obszarze percepcji wzrokowej:

• dziecko z trudem zapamiętuje kształty liter i cyfr,
          • niechętnie rozwiązuje zadania polegające na szukaniu różnic między obrazkami,
          • nieprawidłowo tworzy kompozycje według wzoru, a jego rysunki są ubogie w szczegóły,
          • trudności dotyczą odtwarzania szlaczków i figur geometrycznych.

Nasuwa się więc pytanie o prawidłowe usprawnianie tej funkcji wzrokowej. Istnieje szereg ćwiczeń, które można wykonywać w domu, jak i w szkole. Na pewno wielu rodziców czy nauczycieli posługuje się tymi ćwiczeniami na co dzień, nie będąc w pełni świadomymi, jak wiele obszarów one rozwijają.

Oto kilka przykładów ćwiczeń usprawniających percepcję wzrokową:

• Szukanie różnic pomiędzy dwoma podobnymi obrazkami, różniącymi się kilkoma szczegółami
          • Zapamiętywanie przedmiotów – pokazujemy dziecku drobne przedmioty, zapamiętuje je, a po zasłonięciu przez nas – wymienia.
          • Układanie obrazka z pociętych części (można do tego wykorzystać starą kartkę okolicznościową lub zdjęcie z przeczytanej gazety)
          • Układanie według podanego wzoru patyczków, klocków, wyciętych figur geometrycznych.
          • Segregowanie figur ze względu na wielkość, kolor, kształt.
          • Układanie historyjek obrazkowych. Opis obrazków zgodnie z kolejnością zdarzeń.
          • Lepienie z plasteliny lub formowanie z drutu liter.
          • Wyszukiwanie wyrazów z jednakową literą (np. odczytanie wyrazów posiadających literę „m”).
          • Uzupełnianie brakujących liter w wyrazach.
          • Domina obrazkowe – szukanie pary takich samych obrazków.
          • Domina literowe oraz sylabowe – szukanie pary takich samych liter/ sylab.
          • Kalkowanie.
          • Układanie puzzli.
          • Tworzenie rysunków poprzez łączenie kropek.

Powyższe ćwiczenia mogą być formą zabawy z dzieckiem. Ważna jest systematyczność, ale jednocześnie nie przemęczanie dzieci. Ćwiczenia chętnie wykonywane przynoszą więcej pożytku niż długie ślęczenie nad książką.

Wszystkim Rodzicom młodszych dzieci (5 – 9 lat) polecam czasopismo, na którym wychowały się pokolenia Polaków (w tym m.in. ja) – miesięcznik pn. „Świerszczyk”. Jeśli ktoś z Państwa dorastał razem ze Świerszczykiem, to gwarantuję, że zakocha się w nim na nowo. W wersji internetowej www.swierszczyk.pl , w zakładce - Strefa Rodzica, znajdziecie Państwo również bardzo ciekawe artykuły dla siebie, m.in. „Koronawirus a dzieci”, „Porażka potrzebna tak jak sukces”, „Czytanie zmienia mózg”, czy w formie fachowych porad w trudnym procesie wychowawczym – „Jak zachęcać dziecko do współpracy”, „Jak uczyć samodzielności”, „Jak przestrzegać granic w rodzinie” i inne…

Nauczyciel terapii pedagogicznej – Ewa Zubowicz