Uniwersytet Dziecięcy
- W DNIU 8 STYCZNIA 2018 R. WE WROCŁAWIU ZOSTAŁO PODPISANE POROZUMIENIE O PATRONACIE POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ - WYDZIAŁ TECHNICZNO - INFORMATYCZNY W JELENIEJ GÓRZE NAD UNIWERSYTETEM DZIECIĘCYM PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W KOWARACHMa ono na celu:1. Rozbudzanie zainteresowań uczniów przedmiotami technicznymi i ścisłymi2. Roztaczanie opieki nad dziećmi i młodzieżą wybitnie uzdolnioną3. Zapewnienie uczniom interaktywnego kontaktu z metodami pracy i nauki stosowanymi na wyższych uczelnich
KONCEPCJA PROJEKTU „UNIWERSYTET DZIECIĘCY”
Szkoła Podstawowa nr 1 w Kowarach we wszystkich obszarach swojej działalności dąży do tego, aby każdy uczeń miał możliwość osiągnięcia sukcesu, dlatego też praca ukierunkowana jest między innymi na potrzebę ustawicznego wspierania i rozwijania u uczniów zdolności, uzdolnień i zainteresowań. Praca z uczniem zdolnym w naszej szkole stanowi istotną część Szkolnego Programu Wspierania Uzdolnień. Aby program ten mógł być w pełni realizowany, konieczną staje się potrzeba współpracy z innymi szkołami, zwłaszcza ze szkołami z kolejnych, wyższych etapów kształcenia. Projekt Uniwersytet Dziecięcy skierowany jest więc do uczniów kowarskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Uczniowie biorący dobrowolny udział w projekcie to osoby wytypowane przez daną szkołę, charakteryzujące się określonymi zainteresowaniami i predyspozycjami, które chciałyby rozwijać w trakcie realizacji programu.
Realizacja pilotażowego projektu obejmuje okres jednego roku akademickiego.
Miejsce realizacji projektu to Szkoła Podstawowa nr 1 w Kowarach. W ramach realizacji zadań przewidziane jest korzystanie z sal wykładowych DODN w Jeleniej Górze, Kolegium Karkonoskiego, Akademii Ekonomicznej, KPN
Koordynatorem programu jest mgr Alicja Tyrawa – wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Kowarach. Wspomagająco – mgr Agnieszka Jała i mgr Katarzyna Bogusławska
STRATEGICZNY OBSZAR DZIAŁALNOŚCI PROJEKTU
- Inicjowanie i koordynacja współpracy pomiędzy szkołami w Kowarach a uczelniami w Jeleniej Górze w zakresie upowszechniania dostępu do nauki.
- Rozbudzanie zainteresowań dorobkiem naukowym na poziomie wyższym.
- Środowiskowa promocja uczniów objętych projektem.
- Ewaluacja i publikacja efektów po realizacji projektu.
EDUKACYJNY CEL PROJEKTU
WSPIERANIE I ROZWIJANIE UZDOLNIEŃ UCZNIÓW
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- Rozbudzanie różnych form aktywności uczniów poprzez wykorzystanie czynników motywujących do zgłębiania tajników z zakresu interesującej dziedziny wiedzy.
- Rozwijanie predyspozycji i umiejętności twórczych.
- Podejmowanie działań mających na celu stymulowanie rozwoju uczniów poprzez przekazywanie wiedzy i kształcenie umiejętności wykraczających poza obszar działań szkoły, odpowiadających zainteresowaniom uczniów .
Uniwersytet Dziecięcy jest inicjatywą szczególną. To pierwszy tego typu Uniwersytet w Polsce. Cechą szczególną jest to, że inicjatywa wyszła od dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Kowarach. Zajęcia są zaplanowane w ten sposób aby uczniowie mogli rozwijać swoje zdolności i zainteresowania a jednocześnie poznali sposób nauczania na wyższej uczelni. Od początku honorowy patronat nad projektem objęło Kolegium Karkonoskie.
To właśnie wykładowcy Kolegium Karkonoskiego prowadzili większość wykładów w pierwszym roku funkcjonowania Uniwersytetu Dziecięcego.
Obecny rok jest już czwartym i z roku na rok zajęcia cieszą się coraz większym powodzeniem, a udział jest dla uczniów pewnego rodzaju nobilitacją i potwierdzeniem ich ciężkiej pracy. Dodatkowym wyróżnieniem jest posiadanie (jak prawdziwy student) specjalnego indeksu w którym zapisywane są wszystkie wykłady i ćwiczenia w ramach zajęć uniwersyteckich.
Uniwersytet gromadzi zdolnych uczniów kowarskich szkół podstawowych oraz gimnazjum z Kowar i Jeleniej Góry. Z roku na rok udaje nam się pozyskać do współpracy coraz więcej podmiotów akademickich. Oprócz wspomnianego już Kolegium, zajęcia dla dziecięcych studentów prowadzą między innymi wykładowcy Uniwersytetu Ekonomicznego, Wyższego Seminarium Duchownego, pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego.