• Program polsko-czeski

Nr Umowy o dofinansowanie: CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_012/000582/ERN/43

1. Wnioskodawca projektu: Gmina Miejska Kowary
          2. Realizator projektu: Szkoła Podstawowa Nr 1 w Kowarach
          3. Partnerzy projektu: Zakladni Skola ze Svobody nad Upou.
          4. Czas trwania projektu: 01.02.2017 – 31.10.2017.

I. Geneza projektu

Projekt „Śladami przodków” jest projektem komplementarnym, przygotowanym przez Gminę Miejska Kowary w odpowiedzi na propozycję projektu partnera czeskiego – Základní škola a materska škola ze Svobody nad Upou. Kowary i Svoboda to miasteczka na terenach Polski i Czech oddalone od siebie o ok. 32 km, leżące po obu stronach Karkonoszy. Kontakty Szkoły Podstawowej nr 1 w Kowarach i Szkoły ze Svobody nad Upou nawiązane zostały w 2004 r. i są nadal kontynuowane. Istotą dotychczasowych kontaktów były 2-3 razy do roku, kilkugodzinne spotkania dzieci i młodzieży z obu szkół. Krótkie wizyty nie pozwoliły jednak zrealizować celu głównego – integracji dzieci ze szkół współpracujących poprzez zapoznanie się z historią, kulturą i tradycją wywodzącą się ze wspólnych korzeni w celu lepszego poznania się, wzajemnej akceptacji, porozumienia i współpracy. Projekt „Śladami przodków” zakłada dwa kilkudniowe spotkania dzieci z Polski i Czech co pozwoli na lepsze poznanie się, nawiązanie przyjacielskich stosunków sprzyjających dalszym partnerskim kontaktom. Realizacja projektu spowoduje większą świadomość wspólnoty transgranicznej wśród uczniów szkół partnerskich, przybliży tradycje, kulturę, historię wspólnego regionu, ułatwi komunikację co z kolei spowoduje potencjalne zawiązywanie kontaktów i wzajemną akceptację dzieci z różnych środowisk kulturowych. Wspólnie wypracowane przez kadrę polską i czeską metody i formy realizacji projektu w zakresie poszerzania wiedzy i doświadczeń uczniów będą narzędziem do wykorzystania w kolejnych przedsięwzięciach tego typu.

II. Cel projektu

Głównym celem projektu jest nawiązanie trwałych kontaktów transgranicznych pomiędzy młodzieżą szkolną z Kowar i Svobody nad Upou. Poprzez poszerzenie wiedzy o kulturze, tradycji i historii regionu sąsiada, a także integracji dzieci z obu stron granicy nastąpi zacieśnienie więzi pomiędzy polskimi i czeskimi uczniami oraz nauczycielami.

III. Opis projektu

Projekt zakłada organizację dwóch kilkudniowych spotkań po polskiej stronie Karkonoszy – 3 dniowe dla uczniów w wieku od 7-10 lat oraz 5 dniowe dla uczniów w wieku od 11-13 lat.

W pierwszej fazie projektu w Polsce realizowane będą działania związane z poznaniem:

– historii Słowian, zwyczajów, wierzeń, kultury ,
          – zabytków, stylu architektury i dorobku kultury pogranicza,
          – polsko- czeskiej literatury dziecięcej.
          – genezy powstania języka czeskiego i polskiego,
          – stworzony zostanie słowniczek polsko – czeski dla dzieci.

W drugiej fazie uczestnicy projektu zwiedzą miejsca wspólne dla obu narodowości: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, przejdą fragmentem Drogi Przyjaźni Polsko – Czeskiej a także zwiedzą Domki Tkaczy w Chełmsku Sląskim.

Trzecią fazą projektu będą warsztaty artystyczne, w czasie których dzieci wypracują polsko – czeski słowniczek, mapę ciekawych miejsc pogranicza polsko – czeskiego a także przedstawią przygotowany program artystyczny bazujący na wypracowanym materiale.

Na zakończenie projektu zorganizowane zostanie spotkanie kadry pedagogicznej i władz samorządowych z Kowary i Svobody na Upou, podczas którego przeprowadzona zostanie ewaluacja projektu.

IV. Koszty i dofinansowanie

Koszt całkowity projektu: 8.493,51 euro
          Dof. EFRR 85%: 7.219,48
          Budżet państwa 5%: 424,68