- INFORMACJE
- TRENING MÓZGU
- KORONAWIRUS
- LĘK W ŻYCIU NASTOLATKA
- NA ILE CENISZ SIEBIE?
- MOTYWACJA WEWNĘTRZNA DZIECKA
- NIE PRZYDEPTUJ MAŁYCH SKRZYDEŁ
- JAK SIĘ EFEKTYWNIE UCZYĆ?
- DEPRESJA
- CIEKAWE LINKI
- Empatia i słuchanie
- ZŁOŚĆ
- Style przywiązania i ich sposób kształtowania w dzieciństwie
- Jak pomóc nastolatkowi uwierzyć w siebie?
- Reaktywne zaburzenie przywiązania u dzieci (RAD).
- Trauma
- EMOCJE
JAK SIĘ EFEKTYWNIE UCZYĆ?
Jak się efektywnie uczyć
Każdy z nas ma swoje doświadczenia odnośne sposobów uczenia się. Powszechne jest stwierdzenia, że człowiek uczy się przez całe swoje życie. Nauka jest niczym innym jak przyswajanem wiedzy. Bardzo dużo uczymy się przez obserwację drugiego człowieka - właśnie w taki sposób nabywają wiedzę i umiejętności dzieci. Człowiek, ucząc się, powinien być w pełni skoncentrowany i zmotywowany, powinien także pamiętać o dobrym nastroju. Te wszystkie aspekty pozytywnie wpływają na naszą pamięć, która w procesie uczenia się odgrywa kluczową rolę.
Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jakie techniki mogą być pomocne w procesie uczenia się i co może uławić osiągnąć zamierzony efekt.
1. Rób notatki.
To bardzo pomocne szczególnie dla wzrokowców. Użyj papieru lub fiszek dla każdej partii materiału, który musisz przyswoić. Pożyteczny może okazać się także zakreślacz, aby zaznaczyć, to co najważniejsze. To nie tylko ułatwi uporządkowanie materiału, ale też pozwoli dobrze zarządzać czasem i nadać priorytet konkretnym zagadnieniom.
2. Nagrywaj.
Można nagrywać czytane przez siebie na głos notatki lub przerabiać dokument tekstowy w pliki audio. Słuchanie materiału nawet podczas robienia czegoś innego sprawia, że coraz głębiej będzie on się utrwalał w pamięci długotrwałej.
3. Użyj starych notatek.
W tym celu można poprosić nauczyciela, czy starszych kolegów o ich notatki z tych samych zajęć. Warto zwrócić uwagę na to, co było ważne rok-dwa temu. Możliwe, że takie właśnie notatki, wykonane przez inną osobę okażą się niesamowicie pomoce, gdyż ukażą spojrzenie z innej perspektywy na ten sam temat/problem.
4. Przyklejaj notatki gdzie tylko możesz.
Wypisz kluczowe zagadnienia, najlepiej na przyklejanych karteczkach i rozklejaj je gdzie tylko możesz. Zerkając na nie w kuchni, podczas śniadania, mycia zębów czy ubierania się – na pewno dużo szybciej zapamiętasz wymagany materiał.
5. Używaj kolorów.
Najlepiej, by każdy dział miał inny kolor podkreślenia. Takie działanie sprawia, że mózg zaczyna działać na zasadzie skojarzeń. Gdy przeczytasz na sprawdzianie konkretne zagadnienie, dużo łatwiej będzie Ci przypomni sobie potrzebne informacje.
6. Testuj się.
Na rynku dostępnych jest wiele książek i zestawów ćwiczeń do materiału, z którego się uczysz. Warto na bieżąco sprawdzać swoją wiedzę, aby mieć świadomość, co już dobrze umiesz, a na jaką partię materiału położyć większy nacisk.
7. Nauka w grupie.
Świetnie sprawdza się przyswajanie materiału wraz z przyjaciółmi. Testujcie siebie nawzajem, odpytujcie, dzielcie się notatkami - to naprawdę pomaga.
8. Twórz mapy myśli.
Jak to zrobić? Na środku napisz główne zagadnienie i dookoła niego stwórz sieć połączeń z ważnymi informacjami z nim związanymi. Taki sposób nauki bardzo pomaga zwizualizować sobie cały niezbędny zakres materiału.
9. Spójrz, zakryj, napisz, sprawdź.
Przeczytaj materiał. Zakryj go dokładnie. Napisz wszystko, co udało Ci się zapamiętać. Sprawdź, czy bardzo się pomyliłeś.
10. Zabaw się w nauczyciela.
W tym celu warto poprosić kogoś z rodziny lub przyjaciela aby wysłuchał, co do tej pory udało Ci się nauczyć z danego tematu. Pomoże Ci to uporządkować wiedzę i myśli, a także nauczy Cię prostego sposobu przekazywania tej wiedzy innym.
11. Powtarzaj.
Czytaj na głos lub po cichu wszystkie notatki. Aby przyniosło to efekt należy to powtórzyć przynajmniej 30 razy. Naukowcy zbadali, że zupełnie nowy tekst, powtórzony 30 razy, staje sie zrozumiały i udaje się go zapamiętać.
12. Bądź na bieżąco.
Dowiedz się, czego konkretnie będzie wymagał nauczyciel. To ułatwi zweryfikowanie, czy posiadasz wszystkie potrzebne materiały oraz, czy Twoja wiedza jest wystarczająca.
Psycholog - Beata Kozak-Gąska