- INFORMACJE
- TRENING MÓZGU
- KORONAWIRUS
- LĘK W ŻYCIU NASTOLATKA
- NA ILE CENISZ SIEBIE?
- MOTYWACJA WEWNĘTRZNA DZIECKA
- NIE PRZYDEPTUJ MAŁYCH SKRZYDEŁ
- JAK SIĘ EFEKTYWNIE UCZYĆ?
- DEPRESJA
- CIEKAWE LINKI
- Empatia i słuchanie
- ZŁOŚĆ
- Style przywiązania i ich sposób kształtowania w dzieciństwie
- Jak pomóc nastolatkowi uwierzyć w siebie?
- Reaktywne zaburzenie przywiązania u dzieci (RAD).
- Trauma
- EMOCJE
ZŁOŚĆ
Jak nauczyć dziecko rozpoznawać złość?
Złość jest jedną z najbardziej nielubianych emocji. Wielu z nas najchętniej by ją wyeliminowało. Często uznawana jest za emocję złą, taką którą powinno się tłumić lub ukrywać, bo przecież "grzeczne dzieci się nie złoszczą", a ponadto "złość piękności szkodzi". Jest to bardzo mylne przekonanie, ponieważ złość nie jest zła, złość jest nam bardzo potrzebna! Wyrażanie złości jest jednak umiejętnością, której dziecko musi się po prostu nauczyć, jest to zdolność nabyta. Niezwykle ważne jest pokazanie: po co powstała złość, do czego się przydaje, co by było gdyby jej nie było i przede wszystkim jak ją zauważać.
- Po co nam złość? Co by było, gdyby złości nie było?
Złość jest nam bardzo potrzebna. Pojawia się najczęściej w sytuacji, kiedy ktoś lub coś nie pozwala nam robić tego co chcemy, dostać to co potrzebujemy, kiedy nie potrafimy czegoś zrobić lub kiedy ktoś chce nam wyrządzić krzywdę. Gdyby nie było złości nie bylibyśmy w stanie walczyć o swoje racje, pokonywać przeszkód lub obronić się przed skrzywdzeniem. Dzięki niej potrafimy postawić granicę, wyrazić nasz brak akceptacji, kiedy czegoś nie chcemy robić. Będąc pod wpływem złości mamy odwagę powiedzieć "Nie", bez niej prawdopodobnie trudno byłoby nam znaleźć siłę i odmówić. Warto pokazać naszemu dziecku, że każdy z nas się złości, zarówno dzieci jak i dorośli. Nasza pociech powinna wiedzieć, że złość jest dobra, że często nam pomaga. Nieodpowiedni może być wyłącznie sposób w jaki ją wyrażamy.
- Rozpoznawanie złości.
Rozpoznawanie złości to dla dziecka spore wyzwanie. Złość jest emocją często nierozumianą, wielu ludzi miewa problem, by ją zidentyfikować i nazwać. Dlatego tak ważne jest, by wspomagać w tym dziecko. Dzieci potrzebują pomocy mamy i taty, którzy wskażą i wypowiedzą co się z nimi dzieje. Nierozpoznany gniew najpewniej będzie się kumulował, aż w końcu znajdzie ujście w postaci wybuchu, który trudno będzie wyrazić w przystosowawczy sposób. Dlatego tak ważne jest by nie ignorować złości. Gdy tylko zauważymy, że nasze dziecko się złości nazwijmy tę emocję, np. "Widzę, że ta sytuacja mocno cię rozzłościła" lub "Oj przyszła do Ciebie złość, bo…". To pozwoli dziecku zrozumieć co się z nim dzieje, pokaże dlaczego tak się czuje. Świetnym sposobem aby nauczyć dziecko rozpoznawać i nazywać różne emocje są np. książeczki oraz bajki edukacyjne, czy po prostu odwoływanie się do doświadczeń z dnia codziennego. Warto opowiadać dziecku kiedy my odczuwaliśmy złość i jak to rozpoznaliśmy i jak wtedy reagowaliśmy. Co istotne, to nasze ciało pokazuje nam co czujemy, wysyła nam sygnały. Czasem wystarczy je zapamiętać.
Pamiętajmy o tym, że każdy z nas, z czasem, może się nauczyć wyrażania złości i znaleźć skuteczne sposoby na poradzenie sobie z nią. Gdy nauczymy nasze dziecko ją rozpoznawać, pierwszy krok za nami!
Psycholog - Beata Kozak-Gąska
Źródło: https://dzieciecapsychologia.pl/blog/