W dniach 26 i 27 października w klasach 7a, 7b, 7c odbyły się3-godzinne warsztaty profilaktyczne w ramach rekomendowanego Programu Profilaktycznego „Debata”.
Program „Debata” autorstwa Krzysztofa Wojcieszka, z zakresu profilaktyki alkoholowej skierowany jest głownie do młodzieży, u której w większości, nie nastąpiła jeszcze inicjacja alkoholowa.
Celem ogólnym programu jest wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u nastolatków przed progiem inicjacji alkoholowej.
Dzięki udziałowi w warsztatach uczniowie pogłębili wiedzę w zakresie indywidualnego rozwoju uświadomili sobie, iż warto promować wartości związane ze zdrowym stylem życia, bez używania substancji psychoaktywnych. Ponadto uzyskali informacje na temat błędnych przekonań normatywnych (pro-alkoholowych norm środowiskowych ze szczególnym naciskiem na ,, szczerą zabawę bez nacisków i presji otoczenia i bez zażywania środków psychoaktywnych.
W programie wykorzystano metody aktywizujące- interaktywne odwołujące się do dialogu motywującego, a były to m. in.:
• tworzenie klimatu wspólnoty i ustalenia zasad pracy obowiązujących na zajęciach,
• sondaż, którego celem było zmodyfikowanie przekonań normatywnych uczniów,
• przekaz wiedzy na temat alkoholu etylowego i historii jego używania,
• „burza mózgów” na temat korzyści i szkód związanych z używaniem alkoholu, której celem była zmiana stereotypów oraz zweryfikowanie mitów związanych z alkoholem,
• proste scenki dramowe ilustrujące negatywne konsekwencje/straty związane z piciem alkoholu,
• promowanie zabawy bez alkoholu,
• praca grup nad „tym co nas może chronić”,
• osobiste świadectwo prowadzącego zajęcia – „świadka trzeźwości”.
• podsumowanie.
Uczniowie pozytywnie ocenili udział w programie „Debata”, o czym świadczyły ich osobiste wypowiedzi po zakończonym spotkaniu oraz wyniki ewaluacji przeprowadzonej przez realizatora z zewnątrz pana Adriana.
Program został przeprowadzony w naszej szkole dzięki współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kowarach. Warto dodać, iż jest to program rekomendowany przez: Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Psychiatrii i Neurologii.
Pedagog szkolny
Marzena Ropelewska-Sobczyk