W związku z planowanym ogólnopolskim strajkiem nauczycieli w dniu 8.04.2019 zajęcia dydaktyczne w Szkole Podstawowej nr 1 w Kowarach będą zawieszone.
Mając na uwadze utrudnienia, jakie to spowoduje, pragniemy przeprosić za sytuację, w jakiej Państwa stawiamy i poprosić o wsparcie i zrozumienie.
Prosimy również o śledzenie strony internetowej szkoły i dziennika elektronicznego, na których będą umieszczane informacje dotyczące organizacji pracy szkoły.
Z wyrazami szacunku Małgorzata Krysiak
Aktualności
Strajk
Szadzenie krzewów w Kowarach
W piątek 22.03.19 uczniowie naszej szkoły, z klasy 6b wraz z wychowawcą uczestniczyli w akcji sadzenia krzewów przy u. Jagiellończyka w Kowarach , niedaleko powstającej Muszli Koncertowej. Posadziliśmy ponad 200 sadzonek , które zostały podarowane przez Karkonoski Park Narodowy.
Akcja ta odbyła się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Eurojedynka” i UM w Kowarach. Choć praca nie była łatwa, to cieszymy się , że mogliśmy się w te działania włączyć. Mamy nadzieję, że nasz wysiłek nie pójdzie na marne i przyczyni się do upiększenia naszego miasta. Nasze „zmagania z ziemią i zielenią” zostały osłodzone nie tylko słodkim poczęstunkiem, ale i przepyszną pizzą, za co dziękujemy członkom Stowarzyszenia „Eurojedynka” – panu T. Stasiakowi i M. Nasiłowskiemu.
Tekst i zdjęcia : A. JałaNowe zdjęcia zostały dodane do galerii Szadzenie krzewów w Kowarach.
1% dla Eurojedynki
Drodzy Rodzice !
Jesteśmy Państwu wdzięczni za pomoc, którą otrzymaliśmy w roku 2018.
Za środki zebrane między innymi w ramach darowizny „1%” Stowarzyszenie „Eurojedynka” w 2018 r. zakupiło i dofinansowało:
- Sfinansowaliśmy bal karnawałowy dla najmłodszych dzieci ze SP 1
- Zakupiliśmy mikrofony bezprzewodowe
- Zakupiliśmy kolumnę aktywną za kwotę
- Dofinansowaliśmy budowę letniej klasy, która powstaje na terenie SP 1.
Co roku organizujemy letni Festyn z okazji Dnia Matki i Dziecka połączony z Orlik Olimpiadą dla uczniów szkół podstawowych oraz zimowy Najazd Mikołajów na Kowary.
Promujemy aktywny wypoczynek poprzez akcję Kowarski Marsz po Zdrowie. Organizujemy coroczną akcję Bezpieczna droga do Szkoły z prelekcjami policjantów z Komisariatu Policji w Kowarach
W ciągu całego roku szkolnego sponsorujemy konkursy szkolne i międzyszkolne, wyjazdy dzieci na wycieczki i „zielone szkoły”, nagrody dla „Super Klasy”.
W roku 2018 podpisaliśmy porozumienie z Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu, w ramach którego otrzymaliśmy środki na realizację budowy Muszli Koncertowej na placu przy ul. Jagiellończyka, która już we wrześniu bieżącego roku zostanie oddana do użytku.
Staramy się być bardzo aktywni na wielu płaszczyznach i jak najlepiej wspierać Szkołę w realizacji jej misji. Jeżeli popieracie naszą działalność, Prosimy, przekażcie nam 1% podatku, a na pewno nie zmarnujemy otrzymanych środków.
SPOSÓB POSTĘPOWANIA:
Wystarczy wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT), podając nazwę organizacji oraz numer jej wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego:
Nazwa: STOWARZYSZENIE EUROJEDYNKA
KRS: 0000176381
Bardzo dziękuję! Tomasz Stasiak – Prezes Stowarzyszenia Eurojedynka
WIDZIANE OBIEKTYWEM, PRZEBYTE SZLAKIEM ........
Widziane obiektywem, przebyte szlakiem, wspólnie zatańczone a na koniec wyrzeźbione
Widziane obiektywem, przebyte szklakiem, wspólnie zatańczone a na koniec wyrzeźbione”
Nr Umowy o dofinansowanie: CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_012/000582/ERN/43
Projekt realizowany w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa
1. Wnioskodawca projektu: Gmina Miejska Kowary
2. Realizator projektu: Szkoła Podstawowa Nr 1, Nr 3 i ZSO.
3. Partnerzy projektu: miasto Vrchlabi
4. Czas trwania projektu: 04.2019 r.– 03.2020 r..I. Geneza projektu
Wspólne projekty miast partnerskich Kowar i Vrchlabi: “Sztuka Józefa Gielniaka przekracza granice” oraz “Kowary i Vrchlabi wspierają wysportowane dzieci” rozbudziły w uczniach nowe umiejętności graficzne i sportowe. Pozwoliły na zawarcie nowych znajomości i przyjaźni. Pozwoliły na wymianę doświadczeń kadry pedagogicznej z obu krajów ale przede wszystkim wpłynęły na rozwój nowych umiejętności i kompetencji uczniów. W trakcie realizacji obu projektów uczniowie poznawali zabytki miast partnerskich i okolic, poznawali nowe techniki graficzne, mieli możliwość poznawania zupełnie nowych dyscyplin sportowych (biatlon, biegi na orientację). Dotychczasowa doskonała współpraca obu miast a w szczególności szkół partnerskich jest motorem do kolejnego wniosku. Udało się osiągnąć bardzo wiele, dlatego też dyrektorzy szkół widzą ogromną potrzebę kontynuowania dotychczasowych osiągnięć i rozwijania ich o nowe zagadnienia. Projekt pozwoli na jeszcze lepsze poznanie zabytków i atrakcji turystycznych sąsiedniego kraju. Poprzez rajd po górach umożliwi uczniom szczególnie z miasta Vrchlabi poznanie Karkonoszy po polskiej stronie a uczniów z Polski zachęci do przemierzania szlaków po czeskiej stronie Karkonoszy. Warsztaty fotograficzne są propozycją na zdobywanie nowych umiejętności i doświadczeń, które wykorzystane zostaną po zakończeniu projektu w trakcie kółek fotograficznych prowadzonych przez każda szkołę w ramach zajęć lekcyjnych. Zakup profesjonalnych aparatów fotograficznych oraz gruntowna i fachowa wiedza przyniesie korzyść w postaci nowych kompetencji uczniów. Zdobyte umiejętności, które będą później przez szkoły kontynuowane, mogą przerodzić się u uczniów w zamiłowania lub nawet pasję.
II. Cel projektu
Celem projektu jest dalsze rozwijanie przez uczniów kowarskich i vrchlabskich szkół umiejętności nabytych we wcześniejszych projektach partnerskich, ale także poszerzanie ich o nowe umiejętności i kompetencje. W projekcie “Kowary i Vrchlabi wspierają wysportowane dzieci” uczniowie oraz nauczyciele z Kowar poznawali ciekawe pomysły na przeprowadzenie zajęć sportowych – po raz pierwszy uczestniczyli w biatlonie oraz biegach na orientację. Natomiast uczniowie z Vrchlabi w projekcie “Sztuka Józefa Gielniaka przekracza granice” poznali zupełnie nowe techniki graficzne: gipsoryt, drzeworyt, metodę suchej igły. Projekt zakończyły wspólne wystawy w Kowarach i Vrchlabi. Prace małych artystów podziwiali mieszkańcy i turyści obu miast partnerskich. Projekt “Widziane obiektywem, przebyte szklakiem….” jest nawiązaniem do powyższych projektów i ich kontynuacją. Pozwoli utrzymać na bardzo wysokim poziomie współpracę instytucjonalną, integrację polsko – czeskich uczniów i nauczycieli. Projekt pozwoli nie zaprzepaścić dotychczasowych osiągnięć uczniów i nauczycieli. Rozpoczęty proces poznawania sąsiadów ich kultury i zabytków, wymiany doświadczeń z zakresu edukacji sportowej i graficznej, musi być dalej kontynuowany i poszerzany o nowe dziedziny i zagadnienia by nie zmarnować tego co już zostało wypracowane. Tylko dzięki kolejnym projektom wszystkie dotychczasowe osiągnięcia będą kontynuowane.
III. Opis projektu
W ramach projektu zaplanowano następujące zadania:
1. Zwiedzanie przez uczniów z Czech i Polski Dinoparku w Szklarskiej Porębie (2 spotkania w sumie dla 150 uczestników).
2. Dwu dniowy rajd po górach zorganizowany po polskiej stronie Karkonoszy w sumie dla 56 uczniów i opiekunów z Kowar i Vrchlabi oraz 2 przewodników połączony ze zwiedzaniem Świątyni Wang.
3. Wyjazdy uczniów z kowarskich szkół na zajęcia zorganizowane przez partnera czeskiego we Vrchlabi. Planuje się 7 jednodniowych wyjazdów do Vrchlabi na koncert, wspólne kolędowanie, zajęcia z linorytu, wystawę prac, zajęcia fotograficzne, workshop – zajęcia z robotyki, zwiedzanie Muzeum Merkuru oraz 2 kilkudniowe spotkania sportowe – sporty letnie i zimowe. W wyjazdach uczestniczyć będzie 23 osobowa grupa uczniów i opiekunów z Kowar. Grupa uczniów będzie za każdym razem inna tak by projekt obejmował swoim zakresem wszystkich zainteresowanych uczniów.
4. Zwiedzanie Muzeum Karkonoskiego i znajdującej się w nim wystawy prac uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Kowarach powstałej w trakcie realizacji projektu “Sztuka Józefa Gielniaka przekracza granice”. Po zwiedzeniu muzeum odbędą się zajęcia z gipsorytu zorganizowane w Szkole Podstawowej nr 3 w Kowarach. Szkoła posiada profesjonalnie wyposażoną pracownię plastyczną oraz posiada ogromny dorobek i doświadczenie w zakresie gipsorytu. W zajęciach uczestniczyć będzie 20 uczniów z Vrchlabi + 3 opiekunów oraz około 20 uczniów z Kowar + 5 opiekunów.
5. Warsztaty fotograficzne dla 55 osób (uczniów i opiekunów z Kowar i Vrchlabi) oraz 2 fotografów – 3 dniowe spotkanie po polskiej stronie Karkonoszy.
IV. Koszty i dofinansowanie
Koszt całkowity projektu: 12.370,33 euro
Dof. EFRR 85%: 10.514,78
Budżet państwa 5%: 618,52
Gmina Miejska Kowary 10%: 1237,03Odwiedź nas na portalach społecznościowych
Ogłoszenie
ZAJĘCIA SPORTOWE
W czasie ferii odbywać się będą zajęcia sportowe
Szkoła Podstawowa nr 1
28.01.2019 -01.02.2019r. (I tydzień)
godz. 8.30 - 11.30
Szkoła Podstawowa nr 3
04.02.2019 -08.02.2019r. (II tydzień)
godz. 9.00 - 12.00
ZAPRASZAMY UCZNIÓW DO UDZIAŁU W ZAJĘCIACH!!!
ROBIMY KARMĘ DLA PTAKÓW
11 stycznia 2019 roku klasa 1b gościła edukatora leśnego panią Bogumiłę Chabowską – Dąbek. Pani Bogusia wprowadziła nas w temat wspaniałą prezentacją multimedialną na temat życia ptaków które można u nas spotkać zimą. Poinformowała dzieci o sposobach dokarmiania ptaków, takich które są dla nich bezpieczne i im nie szkodzą. Pokazała też różne rodzaje karmników i sposób ich wykonania. Dzieci dowiedziały się, że nie każde dokarmianie jest dla ptaków zdrowe. Następnie otrzymały zestawy do samodzielnego wykonania karmnika z szyszek. Były w nich właśnie szyszki, tłuszcz i różne nasiona. Dzieci przywiązywały sznurek do szyszek, a następnie napełniały je tłuszczem i obsypywały nasionami. Oprócz ciekawej pracy dzieci miały fajną zabawę i gotowy pokarm dla ptaków.
Tekst – Barbara Żak- Kilanowska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii ROBIMY KARMĘ DLA PTAKÓW.
Finał WOŚP w Kowarach
POMAGANIE JEST DZIECINNIE PROSTE! Udowodnili to uczniowie naszej szkoły, kwestując w niedzielę 13 stycznia na terenie Kowar, Karpacza i okolicznych miejscowości, aby
wspomóc zbiórkę pieniędzy na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Oto drużyna wspaniałych:
Jakub Szablicki kl. 4a
Maja Wójcik kl. 5b
Maciej Schmidt kl. 5b
Nikola Durbacz kl. 5d
Zofia Schmidt kl. 7a
Szymon Wójcik kl. 8a
Martyna Ozimkowska kl. 8a
Zielińska Wiktoria kl. 8a
Oliwia Durbacz kl. 8b
Szymon Klim kl. 8b
Olga Ogłaza kl. 8c
Wiktoria Taboła kl. 8c
Kinga Wałasiewicz kl. 8d
Dziękujemy!
Podziękowania ślemy również w kierunku Pani Doroty Dembowskiej oraz członków szkolnego zespołu „Traper”. Ich występ uświetnił imprezę finałową.
ZDROWO JEM WIĘCEJ WIEM !
Zostały ogłoszone wyniki jesiennego etapu projektu “Zdrowo jem, więcej wiem”. Brały w nim udział nasze “Zwinne Jedyneczki” z zerówki. Udało się nam zająć 15-te miejsce na 332 zespoły z całej Polski, a na 520 możliwych punktów zdobyliśmy 479,67 punktów. Gratulujemy zarówno dzieciom jak i rodzicom udanej współpracy! Wkrótce przystępujemy do drugiego, zimowego etapu!
Jolanta GuyNowe zdjęcia zostały dodane do galerii ZDROWO JEM WIĘCEJ WIEM !.
Piramida zdrowego żywienia
Jak zdrowo się odżywiać?
Na to pytanie, jeszcze w grudniu, próbowali odpowiedzieć uczniowie klas 7a i 7b .
W ramach zajęć na lekcji biologii wykonywali w grupach piramidę zdrowego żywienia , a następnie prezentowali swoje prace przed resztą klasy. Niektóre grupy pokusiły się o dodatkowe scenki , hasła , a nawet zdrowo przygotowany posiłek . Okazało się , że warzywa i owoce nie są takie straszne J.
Myślę, że wielu z nas po takich lekcjach zastanowi się i być może zmieni chociaż niektóre swoje niezdrowe nawyki.
Zachęcam do oglądania prac - korytarz , budynek II .
Agnieszka Jała
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Piramida zdrowego żywienia.
Zajęcia projektowe-chemia
Zajęcia z chemii w ramach projektu.
Od września w naszej szkole realizowany jest projekt w ramach , którego uczniowie mogą wziąć udział w różnych zajęciach.
W poniedziałki i środy na 8 godzinie lekcyjnej odbywają się zajęcia z chemii dla klas 7-8 ., można do nas dołączyć od nowego semestru . Zachęcamy !
W ramach tych zajęć rozwijamy m.in. umiejętności: związane z realizacją projektów, pracy w grupie, prezentacji wypracowanych zadań, przeprowadzania i opisywania doświadczeń.
Poza tym wykonujemy dodatkowe zadania o tematyce chemicznej (rozszerzające wiedzę lub wyrównujące „zaległości”). Uczniowie nabywają także umiejętności związane z komunikacją i współpracą w grupie.
Prowadzący zajęcia – Agnieszka Jała
Poniżej prezentuję kilka zdjęć z naszej pracy.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zajęcia projektow-chemia.
Niech magiczna noc Wigilijnego Wieczoru
przyniesie spokój i radość. Niech każda chwila
Świąt Bożego Narodzenia
żyje własnym pięknem,
a Nowy Rok obdaruje pomyślnością
i szczęściem.
Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia
dla całej Społeczności Szkoły Podstawowej nr 1.
Dyrektor Szkoły
Małgorzata Krysiak
Uniwersytet Dziecięcy
W listopadzie 2018 roku odbyły się kolejne zajęcia w ramach Uniwersytetu Dziecięcego, w których brali udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Gimnazjum z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kowarach.
Tym razem gościliśmy na Wydziale Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Prodziekan ds. Dydaktyki dr Magdalena Rękas przekazała nam wiele bardzo interesujących informacji na temat: Roboty i automaty kontra człowiek – co dalej z rynkiem pracy w XXI wieku.
Uczniowie nabyli umiejętności poruszania się po współczesnym rynku pracy i jego trendach oraz świadomości potrzeby zdobywania wykształcenia i kształtowania ścieżki rozwoju zawodowego przez całe życie.
Iwona Skowrońska
KONKURS PRZYRODNICZO – BIOLOGICZNY
Kolejny sukces naszych uczniów
w konkursie biologicznym !
Leśny Bank Genów Kostrzyca w ramach swojej działalności edukacyjnej organizuje również konkursy o tematyce przyrodniczo – biologicznej.
W tym roku organizatorzy zaprosili nas do konkursu z wiedzy przyrodniczo – leśnej
pt. „Lasy w Polsce. Charakterystyka” .
Uczniowie z 7 szkół z naszego regionu rywalizowali w tym konkursie w dwuosobowych drużynach (po 1 uczniu z klasy 7 i 8). Nasza szkołę reprezentowały :
Małgorzata Kotlińska – kl.8a,
Zofia Schmidt – kl.7a
I zdobyły I miejsce !!!
Gratuluję moim uczennicom wygranej i cieszę się , że tak dobrze rozpoznawały drzewa po szyszkach, nasionach i liściach, co było jednym z elementów tego konkursu.
Dziękujemy organizatorom za miłą atmosferę na konkursie i bardzo atrakcyjne nagrody J.
Opiekun: Agnieszka Jała
ZMIANA W ORGANIZACJI KALENDARZA ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
" W związku z organizacją ogólnopolskiego próbnego egzaminu ośmioklasisty przypadającego na 18-20.12.2018 (termin został ustalony przez CKE), następuje zmiana w organizacji KALENDARZA ROKU SZKOLNEGO 2018/19.W związku z powyższym 21.12.2018 zaplanowany jako dzień wolny od zajęć dydaktycznych (piątek) jest dniem nauki szkolnej. Dzień wolny od zajęć dydaktycznych zostaje przeniesiony na 2.01.2019."
SZLACHETNA PACZKA
Szlachetna Paczka dostarczona już do rodziny...A nawet dwóch! W tym roku pomogliśmy rodzinie p. Teresy, która samotnie wychowuje niepełnosprawnego syna i rodzinie ucznia naszej szkoły. W sumie udało się skompletować 28 paczek z produktami żywnościowymi, ubraniami, pampersami, kocami, środkami czystości i zabawkami. Jak to nasza młodzież pięknie ujęła pisząc życzenia- NIECH TO BĘDĄ MAGICZNE ŚWIĘTA, INNE OD WSZYSTKICH 💓 Dziękujemy wszystkim za pomoc w przygotowaniu paczek, zarówno darczyńcom, jak i uczniom pomagajacym w pakowaniu prezentów.
SZKOLNY KONKURS PRZYRODNICZY
Pod koniec listopada odbył się, po raz czwarty, szkolny konkurs przyrodniczy
pt.: „Czy znam pospolite gatunki drzew?” . Ma on m.in. na celu rozbudzanie w dzieciach zainteresowania otaczającą ich przyrodą oraz znajomością podstawowych gatunków drzew liściastych i iglastych.
W tym roku konkurs ten był skierowany wyłącznie do uczniów klas 4-6. Wzięło w nim udział ponad 30 uczniów. Najpierw uczniowie rozpoznawali drzewa z rysunków, a potem na żywych okazach .
Wielu uczniów ma naprawdę dużą wiedzę na ten temat, kilkoro z nich osiągnęło bardzo ładny wynik! Niektórzy z nich brali udział już kolejny raz, z roku na rok podnosząc swoje umiejętności .
W tym roku znowu bezkonkurencyjni okazali się uczniowie z obecnej klasy 6, ale pozostałe osoby, które zdobyły kolejne miejsca miały niewiele mniej punktów od nich! Gratulujemy !
Wyniki
Klasy 4-6
I miejsce: Aleksander Głowacki (6b), Michał Policht (6b),
II miejsce : Monika Jała (4a)
III miejsce: Maja Wójcik (5b ) i Bartosz Sarnecki (5d)
Nagrody zostaną wręczone w późniejszym terminie(jeszcze w grudniu) ,
a ufundowała je Rada Rodziców SP1 Kowary, za co bardzo serdecznie dziękujemyJ
Organizatorzy konkursu
Agnieszka Jała,
Barbara Żak – Kilanowska
Podajemy wcześniej wyniki na prośbę uczniów, którzy się o nie dopytywali
.
“ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM"
W tym roku szkolnym grupa Zerówkowiczów bierze udział w programie “Zdrowo jem, więcej wiem”. Dnia 28 listopada 2018 roku naszym “Zwinnym Jedyneczkom” udało się zakończyć pierwszy etap, w którym ich zadaniem było uczestniczenie w zajęciach edukacyjnych. Zajęcia te miały wyrobić nawyki oraz przekonania pomagające cieszyć się zdrowym i długim życiem. Skierowane one były zarówno do dzieci jak i ich rodziców oraz nauczycieli.
Projekt powstał w odpowiedzi na coraz większy problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiające się już wśród dzieci w wieku szkolnym, a nawet wcześniej. W ciągu ostatnich kilkunastu lat drastycznie zmienił się styl życia dzieci – spożywają one zbyt dużo wysokoenergetycznych pokarmów (chipsów, batonów, fast foodów, słodkich napojów gazowanych), a wolny czas spędzają przed komputerem lub telewizorem. W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci dotkniętych otyłością lub nadwagą wzrosła trzykrotnie. Wiadomo jednak, że te zgubne w skutkach tendencje można odwrócić.
Głównym celem projektu “Zdrowo jem, więcej wiem” jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem twórców projektu jest także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z poczynań naszych "Zwinnych Jedyneczek” z zerówki i śledzenia ich postępów w trakcie kolejnych etapów “Zdrowo jem, więcej wiem”.
Jolanta Guy
PODZIĘKOWANIE
Uczniowie naszej szkoły, jak co roku wzięli udział w akcji charytatywnej na rzecz bezdomnych psów i kotów z jeleniogórskiego schroniska. Zaangażowanie uczniów było duże, dlatego udało się zebrać sporo żywności (również smakołyków), kocyków, oraz zabawek. W dniu dzisiejszym tj. 5 grudnia wszystkie dary „pojechały” do schroniska. Dzięki uczniom i rodzicom psiaki i kociaki będą miały „bogate” mikołajki J Miło było sprawić kolejną niespodziankę bezdomnym zwierzakom. Może pewnego dnia znajdzie się ktoś, kto podaruje im prawdziwy dom. Za „wielkie serce” dziękuję uczniom klas młodszych i starszych ich rodzicom oraz wychowawcom.
Organizator akcji: Beata Kukiełka
Archiwum Aktualności