Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Dziecka warto zastanowić się nad prawami, które przysługują najmłodszym.
Kto to jest dziecko?Konwencja o Prawach Dziecka w art. 1. definiuje „dziecko” jako „każdą istotę ludzką w wieku poniżej osiemnastu lat (…)"
1. 20 listopada minęła 30 rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Jest to najważniejszy dokument poświęcony dzieciom za całego świata.W tym szczególnym dniu dzieci w wielu krajach podejmują mnóstwo wspólnych działań i inicjatyw, aby ich głos był słyszany przez dorosłych, polityków i media.Zapraszam Cię do zapoznania się z informacjami poniżej, które pomogą Ci zapoznać się z Twoimi prawami. https://www.youtube.com/watch?v=u0wQY7FL7Hs
2. Czy wiesz ,że...Polska odegrała szczególną rolę w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka - była inicjatorem uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.
3. Czy wiesz że...- w 1968 roku ustanowiono ORDER UŚMIECHU - jedyne na świecie odznaczenie, które jest przyznawane wyłącznie na wniosek dzieci- w 2000 roku po raz pierwszy powołano w Polsce Rzecznika Praw Dziecka- w 2010 roku wprowadzono w Polsce całkowity zakaz stosowania kar fizycznych wobec dzieci.
4. Janusz Korczak - człowiek, który bardzo kochał dzieci, poświęcił im całe życie.- Sejm RP na wniosek Rzecznika Praw Dziecka ogłosił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. Ten krótki film przybliży Wam postać tego wspaniałego człowieka –KLASY 4-8 https://www.youtube.com/watch?v=cuLJFYoY9l8&feature=emb_titleKLASY 1- 3 https://youtu.be/UEs8LlkILkU
5. Dzieci mają głos -film UnicefWysłuchaj wypowiedzi dzieci, które dopominają się swoich praw. Działają na rzecz lepszego świata, na który zasługują.https://youtu.be/yGbFOezLh84
6. Prawa dzieckaW Polsce najważniejszymi aktami prawnymi, które gwarantują prawa dziecka, są: Konstytucja RP, Konwencja Praw Dziecka i ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka. Konwencja Prawa Dziecka stanowi, że dziecko jest samodzielnym podmiotem, ale ze względu na swoją niedojrzałość psychiczną i fizyczną, wymaga szczególnej opieki i ochrony prawnej.No więc, jakie są te prawa dziecka?
Prawa cywilne i publiczne:
1. Prawo do życia i rozwoju;
2. Prawo do posiadania tożsamości: imienia i nazwiska, obywatelstwa, rodzinnych więzi;
3. Prawo do wolności, godności, szacunku, nietykalności osobistej;
4. Prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania;
5. Prawo do wyrażania własnych poglądów;
6. Prawo do bycia kochanym (nie jest to prawo w ujęciu prawa cywilnego. Niemniej jednak było zawsze postulowane przez Korczaka.)
7. Prawo do wychowywania w rodzinie oraz kontaktów z oboma rodzicami, jeśli są oni rozwiedzeni;
8. Prawo do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej;
9. Prawo do poszanowania godności i prywatności;
10. Dziecko nie może być zmuszane do pracy;
Prawa socjalne:
1. Prawo do odpowiedniego standardu życia;
2. Prawo do ochrony zdrowia i zabezpieczenia socjalnego;
3. Prawo do wypoczynku i czasu wolnego;
4. Prawo do edukacji, pogłębiania zdolności i zainteresowań;
5. Prawo do korzystania z dóbr kultury;
6. Prawo do informacji nt. swoich praw.
7. Czy wiesz już wszystko o Twoich prawach? Krótki quiz pozwoli ci sprawdzić swoją wiedzę.https://wordwall.net/play/805/921/5308.
ZADANIE DLA CHĘTNYCH- dowolną techniką przedstaw jedno prawo dziecka. Na pracy napisz, proszę: MAM PRAWO DO....(tu zapisz do czego nawiązuje Twoja praca).
Wyślij na w.chmielecka@sp1kowary.pl DO NIEDZIELI 31.05.
ZAPRASZAM :)