- TELEFONY ZAUFANIA
- Motywacja
- BEZPIECZNY INTERNET
- JAK CHRONIĆ DZIECKO W SIECI
- PRZYŁĄCZAMY SIĘ !!!
- PORADNIK DLA ÓSMOKLASISTÓW, ALE NIE TYLKO - EFEKTYWNA NAUKA - JAK SOBIE POMÓC?
- Zostań w domu
- Koronawirus inaczej
- Porady na czas kwarantanny
- Zasady zachowania w internecie
- ZAGROŻENIA ZWIĄZANE ZE STOSOWANIA ELEKTRONICZNYCH PAPIEROSÓW
- O szkole
- BAJKOTERAPIA
- Z BAJKĄ W ŚWIAT EMOCJI
- JAK ZATRZYMAĆ W DOMU NASTOLATKI PODCZAS PANDEMII??
- ZŁOŚĆ
- PARENTYFIKACJA
- TECHNIKI RELAKSACYJNE
- JAK NAUCZYĆ DZIECKO RADZIĆ SOBIE, GDY KTOŚ JE DENERWUJE?
- ZABAWA Z DZIECKIEM
- JAK STYMULOWAĆ ROZWÓJ EMOCJONALNO – SPOŁECZNY DZIECKA?
- NAPOJE ENERGETYCZNE
- Rozwój dziecka w młodszym wieku szkolnym
- EMOCJE
- Jak neutralizować czarne scenariusze.
- CYBERPRZEMOC
- KIEDY KAŻDY DZIEŃ JEST ROZCZAROWANIEM
- ZDALNE NAUCZANIE , JAK MOGĘ POMÓC SWOJEMU DZIECKU?
- PANDEMIA I EGZAMINY CZYLI O TYM, JAK WSPIERAĆ ÓSMOKLASISTÓW I MATURZYSTÓW W TYM TRUDNYM CZASIE.
- ROK ŻYCIA W PANDEMII- JAK ZADBAĆ O ZDROWE NAWYKI?
- Tabliczka mnożenia gry i zabawy sprzyjające opanowaniu umiejętności mnożenia. Część 1.
- MATERIAŁY PROFILAKTYCZNE DLA RODZICÓW PO POWROCIE UCZNIÓW DO SZKOŁY ZDROWIE DZIECI I MŁODZIEŻY
Z BAJKĄ W ŚWIAT EMOCJI
Bajki, baśnie, opowieści, spisane czy też w formie ustnych przekazów – towarzyszą człowiekowi już od zarania dziejów. Słuchali ich nasi dziadkowie, babcie, rodzice, słuchaliśmy ich my, a teraz słuchają nasze dzieci. Do tego, że warto czytać dzieciom nikogo już chyba nie trzeba przekonywać – coraz więcej mówi się o rozlicznych korzyściach płynących ze wspólnej lektury.
Czytanie bajek to doskonały pomysł na spędzanie wolnego czasu w sposób nie tylko przyjemny, ale także pożyteczny. Bajki rozwijają wyobraźnię dziecka, poprawiają jego koncentrację, uczą wartości moralnych i pomagają w wychowaniu. A to przecież zaledwie początek długiej listy zalet czytania dzieciom!
Nie wszyscy jednak wiedzą, że bajki mogą posłużyć do czegoś jeszcze… Otóż, bajki mogą stanowić doskonałe narzędzie do pracy z emocjami dziecka. Okazuje się bowiem, że za ich pomocą maluch uczy się rozpoznawać, nazywać oraz wyrażać swoje uczucia – a to najcenniejsza umiejętność, jaką możemy podarować swojemu dziecku.
Jak to działa?
Wielką zaletą wykorzystywania bajek do rozmowy z dzieckiem o emocjach, jest fakt, że nie trzeba przy tym żadnej wyspecjalizowanej wiedzy, ani umiejętności – bajki działają same.
Opowieści poruszają różne, ważne dla dzieci zagadnienia, takie jak: zazdrość w bajce o Kopciuszku, odwaga Szewczyka Dratewki czy samotność i odrzucenie z jakim musiało zmierzyć się Brzydkie Kaczątko.
Treść bajek przenika stopniowo do świadomości dziecka i zaczyna na nie oddziaływać. Maluch może identyfikować się z wybranymi postaciami i wchodzić w ich role. Może zacząć wyobrażać sobie, jak czują się bohaterowie oraz co mogą zrobić w danej sytuacji. W ten sposób dziecko odnajduje w bajkach problemy ze swojego życia i uczy się, jak można je rozwiązywać.
Jednocześnie przestrzeń bajki, to przestrzeń bezpieczna, gdyż nie dotyczy dziecka w sposób bezpośredni. Rozmowa o emocjach dziecka za pośrednictwem przeżyć fikcyjnych bohaterów, a nie jego własnych, jest o wiele łatwiejsza do przeprowadzenia i nie naraża dziecko na dodatkowy stres.
Rodzicom natomiast, pomaga lepiej zrozumieć świat dziecka, jego rozterki i uczucia, które w związku z nimi przeżywa. Dziecko zrozumiane czuje się zauważone, docenione i bezpieczne – ma poczucie, że może liczyć na swoich rodziców, a w perspektywie być może chętniej porozmawia z nimi o swoich problemach.
Reakcje dziecka na określone opowieści będą dla Ciebie ważną informacją o tym, co w danym momencie przeżywa dziecko – niektóre bajki zostaną przez nie niezauważone, inne bardzo polubi i będzie prosiło o ich wielokrotne powtarzanie. Oznacza to, że emocje, które budzi w dziecku dana opowieść są na tym etapie dla niego szczególnie ważne i warto o nich porozmawiać.
Jak przy pomocy bajki możesz rozmawiać z dzieckiem o emocjach?
- przeczytaj swojemu dziecku bajkę, a następnie porozmawiaj o niej,
- obserwuj i pytaj jakie uczucia budzi w nim lub w niej opowiedziana historia,
- akceptuj wszystkie pojawiające się emocje Twojego dziecka. Bajki są nie tylko źródłem radości, ale mogą być również pomocne w oswajaniu lęków lub nauce zdrowego sposobu wyrażania złości. Nie bój się negatywnych uczuć dziecka – każdy je przeżywa, ważne, aby umieć sobie z nimi radzić,
- nie zostawiaj swojego dziecka samego z trudnymi emocjami – ważny jest wspólny czas, rozmowa o przeżywanych emocjach,
- pomagaj dziecku w znalezieniu słów najlepiej opisujących jego lub jej emocje,
- dowiedz się, jakie uczucia budzą w synu lub córce poszczególni bohaterowie; która postać jest jemu/jej szczególnie bliska, a której nie lubi? Dlaczego?
- zapytaj, jak ono zachowałoby się w sytuacjach, w których znaleźli się bohaterowie bajki; pomyślcie wspólnie o alternatywnych rozwiązaniach historii,
- pozwól swojemu dziecku na niewerbalne wyrażanie uczuć np. poprzez śmiech lub łzy; wspólnie dopasujcie określone reakcje do powodujących je emocji,
- skorzystaj ze swojej wyobraźni i kreatywności: śpiew, podskoki, papier i kredki czy też pluszowe zabawki – to wszystko może okazać się pomocne w rozmowie o uczuciach wywołanych przez bajkę.
Nic Cię nie ogranicza!
Źródło: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę