Serdecznie zapraszamy uczniów i rodziców na uroczyste zakończenie roku szkolnego:
kl. 1 - 3 godz.9.00
kl. 4 - 7 godz.10.00
kl. 8 godz.11.00
Serdecznie zapraszamy uczniów i rodziców na uroczyste zakończenie roku szkolnego:
kl. 1 - 3 godz.9.00
kl. 4 - 7 godz.10.00
kl. 8 godz.11.00
Nauka potwierdza pozytywny wpływ ręcznego pisania na rozwój funkcji mózgowych. Dostrzegając znaczenie tego zjawiska, postanowiliśmy zorganizować w naszej bibliotece szkolnej „Konkurs kaligraficzny”, czyli konkurs pięknego, poprawnego pisania, który odbył się 9.06.2025. Było to zwieńczenie wcześniejszych zajęć bibliotecznych o historii pisma i książki, połączonych z warsztatami pisania dawnymi piórami. W „Konkursie kaligraficznym” wzięli udział uczniowie klas trzecich, którzy przybyli bardzo licznie, bo aż 19 uczestników, co świadczy o zainteresowaniu dzieci sztuką pięknego pisania. Konkurs polegał na przepisaniu wydrukowanego wiersza Wandy Chotomskiej pt. „Twój dom” na poliniowanej kartce. Kryteria oceniania prac w konkursie to: kształt liter i estetyka pisma, utrzymanie liter w liniaturze, błędy popełnione przy przepisywaniu.
Jury w składzie: wychowawcy klas trzecich oraz pani dyrektor oceniało zakodowane numerami prace dzieci. W większości były pięknie i poprawnie napisane prace. Różnice w punktacji pomiędzy pracami były naprawdę niewielkie.
Laureatami konkursu zostali :
I miejsce: Antoni Habiak kl. 3b I miejsce: Szymon Szymczyk kl. 3b
II miejsce: Oliwia Chmielewska kl. 3b
III miejsce: Zuzanna Kucharska kl. 3b III miejsce: Filip Lemiszewski kl. 3b III miejsce: Zofia Migacz kl. 3b
Jak co roku w marcu odbył się w naszej szkole międzynarodowy konkurs matematyczny "Kangur". Zadania, z którymi mierzą się uczniowie klas 4-8 nie są łatwe, wymagają logicznego myślenia, sprytu i wiedzy matematycznej. Miło nam, że w tym roku aż trójka naszych uczniów zdobyła wyróżnienie w tym konkursie, dostając nagrodę książkową od organizatora. A tymi uczniami są:
Julia Pojałowska z kl.7a, Marcel Dominiak z kl.8a oraz Jakub Perłowski z kl.8a.
Gratulujemy!!!
Anna Marciniak
Konkurs ten po raz kolejny odbył się w naszej szkole i cieszył się rekordową ilością uczestników. Wcześniej na stronie internetowej można było przeczytać informację o tym konkursie i jak się do niego przygotować. Rozpoznawanie drzew ćwiczyliśmy również w klasach na lekcjach biologii i przyrody. Ostatecznie w konkursie wzięło udział 29 osób, w dwóch kategoriach wiekowych.
Uczniowie najpierw rozwiązywali test, na którym były ilustracje drzew albo ich elementy (np.liście, kwiat, owoc, szyszka). Następnie uczestniczy odgadywali nazwę drzewa mając przed sobą "żywe" elementy drzew.
Poziom wśród laureatów w dwóch grupach był bardzo wyrównany, zwłaszcza w starszej grupie. Gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom, również tym, którzy pierwszy raz wzięli udział w tym konkursie.
Wyniki konkursu:
klasy 4-5
I miejsce – Amelia Rozerbajgier - 4a i Lena Wrona- 5b
II miejsce – Antonina Ogrodowczyk - 4a
III miejsce – Adam Gątarz - 5a i Gniewomir Pawelec - 4b
wyróżnienie – Julia Pazdan - 5b, Julia Sienkiewicz - 5b i Zuzanna Kowalik - 4b
klasy 6-8
I miejsce: Amelia Marcinkowska- 7b
II miejsce: Magdalena Ojewska - 7b
III miejsce Agnieszka Depczyńska -7a
wyróżnienie: Krzysztof Lenart – 7a
Uczniowie otrzymują między innymi nagrody ufundowane przez Karkonoski Park Narodowy (wydawnictwa edukacyjne) oraz słodkości (od Stowarzyszenia Eurojedynka), dyplomy.
Gratulujemy i zapraszamy za rok!
Agnieszka Jała i Anna Marciniak
W dniach 21 i 26 maja w bibliotece szkolnej odbyły się lekcje biblioteczne o historii pisma i historii książki, połączone z warsztatami pisania dawnymi piórami. W lekcjach uczestniczyli uczniowie klas trzecich. Dzieci były bardzo zainteresowane techniką pisania piórem. W związku z tym, aby uczulić i zachęcić dzieci do pięknego, czytelnego pisania biblioteka zaprasza chętnych uczniów z klas trzecich do udziału w konkursie pięknego pisania, czyli w „KONKURSIE KALIGRAFICZNYM”.
Konkurs odbędzie się 2.06. br. w bibliotece na 3 godzinie lekcyjnej. Narzędziem do pisania może być długopis lub pióro, które trzeba ze sobą przynieść.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!
Na zwycięzców czekają oczywiście nagrody.
Zapraszamy uczniów klas 4-8 do szkolnego konkursu na rozpoznawanie podstawowych drzew liściastych i iglastych. Uczniowie będą musieli rozpoznać drzewo z rysunku - korona drzewa oraz (liść, igła, szyszka, owoc drzewa). Będzie też kilka "żywych" okazów (części drzewa np. liść)
Konkurs odbędzie się w środę (4 czerwca) w 2 kategoriach wiekowych (4-6), (7-8)
Polecamy stronę https://www.poznajemydrzewaikrzewy.pl/
Zapisy do : A. Marciniak lub A. Jały
Gmina Miejska Kowary z siedzibą pod adresem: 1 Maja 1a, 58-530 Kowary, NIP: 6110004982, REGON 230821598, działającą jako organizator placówki wychowania przedszkolnego zaewidencjonowanego pod numerem REGON: 000710948 (SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W KOWARACH) otrzymała grant na zakup cyfrowych materiałów dydaktycznych w ramach przedsięwzięcia „Liderki i liderzy przedszkolnej edukacji cyfrowej” finansowanego ze środków UE - Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, ramach Krajowego Planu Odbudowy - Reforma: C2.1: Zwiększenie skali zastosowań rozwiązań cyfrowych w sferze publicznej, gospodarce i społeczeństwie, Inwestycja C2.1.3: E-kompetencje.
Po raz kolejny odbył się w naszej szkole turniej szachowy. W tym roku udział wzięła rekordowa liczba uczestników - 50 uczniów z klas od pierwszych do ósmej.W pierwszym etapie uczestnicy zostali podzieleni na czteroosobowe zespoły, z których zostali wyłonieni zwycięzcy. Szesnastka walczyła następnie systemem pucharowym – tylko zwycięzca awansuje. Po trzech godzinach zmagań zwycięzcą okazał się uczeń klasy 4b Fabian Sienkiewicz, który pokonał ósmoklasistę Iwo Tęczę. Mały finał – pojedynek o trzecie miejsce: Kuba Perłowski – Marcel Dominiak zakończył się remisem. Zwycięzcom gratulujemy.
We współpracy z księgarnią Tuliszków w bibliotece szkolnej mamy kiermasz taniej książki. W ofercie: wielkanocne kolorowanki, bajeczki, malowanki, pozycje edukacyjne. Znajdziemy też coś dla starszych: repetytoria, poradniki, kulinaria, przewodniki.
Dnia 10. 03.2025. w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas 1a i 1b.Dzieci zostały zaproszone do biblioteki po uprzednim podaniu hasła: „Lubimy czytać”. Po obejrzeniu krótkiej inscenizacji w wykonaniu starszych koleżanek z klas: 4 i 7, pierwszoklasiści odgadywali zagadki i rozwiązywali zadania czytelnicze, aby udowodnić, że mogą być pasowane na czytelników. Gdy zadania zostały wzorowo rozwiązane, dzieci mogły odgadnąć szyfr i otworzyć Skrzynię Skarbów. Skrzynia zawierała treść przyrzeczenia czytelnika, książeczki i cukierki, które dzieci otrzymały na koniec imprezy. Pasowania na czytelnika dokonała uroczyście p. Dyrektor, a dzieci wcześniej wypowiedziały treść przyrzeczenia. Mamy nadzieję, że uczniowie klas pierwszych miło spędzili ten czas w bibliotece szkolnej i będą odtąd jej częstymi gośćmi – bibliotekarze.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny przesyła w załączeniu pismo w sprawie powszechnego programu szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV oraz materiały do wykorzystania.
Przewodnik_po_szczepieniach_przeciw_HPV_dla_rodzicow_nastolatkow.pdf
Przewodnik_dla_rodzicow_i_lekarzy_-_Jak_rozmawiac_z_nastolatkami_o_szczepieniu_przeciw_HPV.pdf
Wzor_deklaracja_przedstawiciela_ustawowego_dziecka_dotyczaca_szczepienia_przeciw_HPV_w_szkole_(.docx
Wzor_oswiadczenie_i_zgoda_przedstawiciela_ustawowego_dziecka_dotyczaca_szczepienia_przeciw_HPV_w.doc
Na przełomie lutego i marca w naszej szkole w klasach 7-8 odbył się:
"Szkolny konkurs chemiczny dotyczący znajomości symboli pierwiastków chemicznych".
Oprócz obowiązkowych nazw symboli, chętni uczniowie musieli nauczyć się około 15 nowych pierwiastków, w sumie było ich ponad 50!
Dodam, że nie jest to łatwe zadanie, gdyż symbole te utworzone są przede wszystkim z języka łacińskiego, a i tempo pisania było dosyć szybkie.
Trudno było wybrać zwycięzcę całego konkursu, ponieważ różnice między uczestnikami były minimalne. Zaskoczyliście mnie pozytywnie nie tylko swoją wiedzą i super pamięcią, ale i determinacją.
I tak mistrzami w tej dziedzinie w naszej szkole są:
Kornel Janowicz, Marcel Dominiak i Michał Wawrzyniak – klasa 8
Amelia Marcinkowska, Magdalena Ojewska, Marysia Depczyńska i Krzysztof Lenart – klasy 7
Bardzo serdecznie Wam gratuluję :)
Agnieszka Jała
W piątek 7.marca mija termin składania wniosków o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej lub oddziału przedszkolnego. Bardzo prosimy zainteresowane osoby o zgłoszenie się do sekretariatu szkoły.
Szanowni Rodzice, Drodzy Opiekunowie,
informujemy, że od dnia 17 lutego 2025 odbywać się będzie rekrutacja do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych na rok szkolny 2025/2026. Wnioski do pobrania ze strony https://sp1kowary.edupage.org/news/
Zapraszamy serdecznie zainteresowanych rodziców. W razie pytań prosimy o kontakt
z sekretariatem szkoły pod numerem telefonu 757182391.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO ZŁOŻENIA WNIOSKÓW REKRUTACYJNYCH
Nasze kolejne spotkanie w ramach "Leśnych Band ". Tym razem rozpoznawaliśmy tropy i ślady zwierząt na śniegu i w lesie. Najwięcej radości i zabawy było jednak przy budowaniu "baz" . Po raz kolejny okazało się, że obcowanie z przyroda może być nie tylko nauka ale i fajną wspólną zabawa.
Opiekunowie: Agnieszka Jała i Marzena Ropelewska -Sobczyk.
W roku 2024 nasza szkoła wznowiła działalność Uniwersytetu Dziecięcego, uczestnikami projektu byli uczniowie wytypowani przez wychowawców klas 6-8, charakteryzujący się określonymi zainteresowaniami i predyspozycjami, które chcieliby rozwijać w trakcie realizacji programu. Nasi partnerzy to Teatr im K.C.Norwida, Filharmonia Dolnośląska, Miejski Ośrodek Kultury w Kowarach, Muzyczne radio - tam realizowane były warsztaty, ćwiczenia. Studenci mieli możliwość poznania danej instytucji od kulis. Uczelnia, która objęła patronat nad naszymi studentami była Politechnika Wrocławska filia w Jeleniej Górze. Każdy z uczestników dostał indeks i biret. 9.02.2025 odbyło się zakończenie obecnej edycji Uniwersytetu Dziecięcego.
Aby Święta Bożego Narodzenia były Bliskością i Spokojem,a Nowy Rok – Dobrym Czasem.
Konstanty Ildefons Gałczyński
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego - 2025 Roku wszystkim Pracownikom, Uczniom, Rodzicom i Przyjaciołom Szkoły Podstawowej nr 1 w Kowarach życzenia zdrowia, radości, uśmiechu i ciepła rodzinnego
składa
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Kowarach
A do życzeń dołączamy fragment ze świątecznego apelu, który przygotowała klasa 5a.
Powered by aSc EduPage