• TIK

        •  

          Definicja TIK

          Określenie technologia informacyjna i komunikacyjna zawiera w sobie dwa aspekty jakimi są: informacja (podlegająca działaniu) oraz komunikacja (pojmowana jako przeznaczenie informacji oraz cel działania technologii). Oba aspekty zostały zrównane w swojej roli i stanowią zintegrowaną Technologię Informacyjno -  Komunikacyjną.

          TIK rozumie się jako:

          – sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny,

          – infrastrukturę informatyczną,

          – oprogramowanie,

          – informatyczne systemy i struktury,

          – metody przetwarzania informacji. [1]

           

          [1]   Źródło: Polska Wobec Wyzwań Społeczeństwa Informacyjnego: Aksjologiczne I Społeczne Dylematy Integracji Z Unią Europejską(Raporty), [W:] K.B.Wydro, Z.Kotowski, Technologie Informacyjne A Tendencje Rozwojowe Unii Europejskiej, Instytut Rozwoju I Studiów Strategicznych, Warszawa 1998, S. 53-54.

          Cele i założenia.

          Pogłębienie i sformalizowanie efektywnego korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnej uczniów oraz nauczycieli  oraz kompleksowa realizacja zadań edukacyjnych zgodnie z wymaganiami podstawy programowej.

           

          „Do najważniejszych umiejętności zdobywanych przez ucznia w trakcie kształcenia ogólnego w szkole podstawowej należą:

          1. Umiejętność posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjno komunikacyjnymi, w tym także dla wyszukiwania i korzystania z informacji”.

          2. „Ważnym zadaniem szkoły podstawowej jest przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym. Nauczyciele powinni stwarzać uczniom warunki do nabywania umiejętności wyszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł, z zastosowaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych, na zajęciach z różnych przedmiotów.” (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dziennik Ustaw z dnia 15 stycznia 2009 r. Nr 4, poz. 17).