Polsko – czeskie wędrowanie „Śladami przodków” II
22 września br. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kowarach odbyło się spotkanie podsumowujące projekt pn.„Śladami przodków”. Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa. Koszt całkowity projektu wyniósł 8.493,51 euro.
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kowarach Pani Małgorzata Krysiak oraz Pani Agnieszka Kryszkowska Zastępca Burmistrza Kowar otworzyły spotkanie podsumowujące projekt „Śladami przodków”. Na spotkaniu gościła delegacja przedstawicieli z czeskiego miasta Svobody Nad Upą: Jiří Špetla – Starosta, Jan Hainiš – Dyrektor Szkoły oraz nauczyciele: Stanislav Kopiš, Ševčíková Lucie, Dagmar Rolencová, Martina Švarcová. Gości z Czech powitali uczniowie, rodzice i nauczyciele z kowarskiej szkoły uczestniczący w projekcie. Wszyscy obecni na spotkaniu obejrzeli multimedialną prezentację przygotowaną przez uczniów SP 1. Publiczność gromkimi brawami nagrodziła wykonanie przez dzieci polki. Taniec ten już w XIX wieku uznawany był za tradycyjny ludowy taniec polski, jednak tak naprawdę powstał w Czechach. Występ uczniów poprzedziły liczne próby, które odbywały się w trakcie spotkań partnerskich w ramach projektu.
Tematem spotkania było określenie możliwości i perspektyw rozwoju obu szkół i miast z wykorzystaniem środków z Unii Europejskiej.
Celem projektu „Śladami przodków” było zacieśnianie polsko – czeskiej współpracy transgranicznej między uczniami, ich rodzinami i pedagogami poprzez poznanie języka, kultury i historii regionu sąsiada. Projekt zakładał integrację dzieci ze szkół współpracujących z Kowar i Svobody poprzez zapoznanie z historią, kulturą i tradycją wywodząca się ze wspólnych korzeni. Uczestniczący w projekcie nauczyciele mogli wymieniać się nawzajem doświadczeniami w zakresie edukacji i wychowania dzieci i młodzieży. Poprzez zaplanowane zajęcia mogli kształtować u młodego pokolenia postawy tolerancji, otwartości, szacunku dla wartości i kultury sąsiada z drugiej strony Karkonoszy.Realizacja projektu miała wpłynąć na podniesienie kompetencji zarówno uczniów jak i nauczycieli. Obie grupy cel ten zrealizowały. Uczniowie nauczyli się lepiej posługiwać językiem swoich sąsiadów, poznali kulturę i atrakcje turystyczne Kowar i okolic, nauczyli się pracować w międzynarodowym zespole, dzięki czemu stali się bardziej aktywni i odważni. Nauczyciele zauważyli u siebie wzrost kompetencji zawodowych, językowych, a także zdolności organizacyjnych. Zaplanowanie wszystkich zajęć w ramach projektu wymagało ogromnego zaangażowania ze strony kadry nauczycielskiej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kowarach. Projekt wpłynął na wzrost umiejętności organizacyjnych pedagogów z obu krajów w zakresie wymiany uczniów.
Zadaniem projektu „Śladami przodków” było zbudowanie trwałych fundamentów pod dalszą współpracę szkół w miastach partnerskich Kowar i Svobody Nad Upou. Szkoła Podstawowa Nr 1 w Kowarach dzięki realizacji projekt wykorzystała szansę bliższego poznania uczniów z Czech a także rozwinęła w nich chęć dalszej współpracy. Zaplanowane w ramach projektu działania edukacyjne i kulturalne zbliżyły do siebie zarówno uczniów jak i nauczycieli. Dzięki temu opracowano plan na dalszą współpracę Dyrektorów obu szkół a także Burmistrzów Kowar i Svobody.
Kolejne spotkanie dzieci i młodzieży odbędzie się tym razem w Základní škola a materska škola ze Svobody nad Upou.
Projekt „ Śladami przodków” Nr. Cz. 11.4.120/0.0/0.0/16_012/0000582/ERN/43 jest współfinansowany ze
środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków
budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa